Strani

petek, 25. februar 2011

Literarni večer z Vesno Lemaić

Založba Litera vabi na klepet z mlado pisateljico

Vesno Lemaić

o njenem novem romanu Odlagališče.

Dogodek bo v Literini knjigarni,


v PETEK, 25. februarja, ob 19.00 uri.
Z avtorico se bo pogovarjal Robert Titan Felix.
Vabljeni!

O romanu: Socialni izobčenci, ki predstavljajo grožnjo sistemu, so obsojeni na prisilno delo. Med njimi se znajde trasherka Grace, ki ne pristaja na izkoriščanje, demokracijo, še manj pa na kapitalistični družbeni red. Zoperstavi se jim s fanatizmom, njeno telo pa postane odlagališče idej in strupenih snovi. Trixie je korporacijska raziskovalka, tako povlečena v proizvodno verigo, da se ji še njeni orgazmi zdijo last delodajalca. In tu je še Britt, razpečevalka psihodogmatikov in mojstrica preživetja. Srečajo se v zabaviščni coni Delta Zero in vsaka po svoje skušajo spremeniti usodo ...

Vesna Lemaić (1981) je za kratkoprozni prvenec Popularne zgodbe (Cankarjeva založba, 2008) prejela Zlato ptico, nagrado za najboljši prvenec in nagrado Fabula. Dobila je tudi prvi nagradi na natečaju za zgodbe Radia Slovenija in mednarodnem natečaju Foruma Fulvia Tomizze. Odlagališče je njen najnovejši roman.

petek, 18. februar 2011

Laibach Kunst

Po sodelovanju v predstavi Evropa danes se Laibachi 24. februarja vračajo v Maribor.

 z razstavo Ausstelung Laibach Kunst, Perspektive 1980-2011


AUSSTELLUNG LAIBACH KUNST
PERSPEKTIVE 1980-2011

24. februar -17. april 2011
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6
otvoritev: četrtek, 24. februar 2011, ob 19.00
Razstava je posvečena akademskemu slikarju Janezu Knezu (1931−2011).


Mednarodno uveljavljeni multidisciplinarni kolektiv Laibach se vrača v galerijske prostore! Umetnostna galerija Maribor predstavlja pregled vizualnih del te skupine, ki so nastala v treh desetletjih njihovega provokativnega delovanja. Gre za najbolj obširno razstavo Laibach Kunsta v Sloveniji doslej.

Vse od njenega nastanka v zgodnjih 80-ih letih 20. stoletja se je Laibach aktivno soočal s totalitarizmi sodobnega časa in dosledno analiziral občutljiv zrcalni odnos med umetnostjo in ideologijo. Njihovo delo, ki se je v svojih temeljnih konceptualnih obrisih formiralo že v kulturnopolitičnem kontekstu Slovenije in Jugoslavije v 80-ih letih, ponuja kompleksno definicijo umetnosti, skozi spekter sodobnega pojmovanja države, svobode, popularne kulture in politike. Razstava v UGM z izvirnimi umetniškimi deli in instalacijami odstira nove poglede na filozofijo te skupine, ki jo večina publike pozna izključno po njenem glasbenem in popkulturnem delovanju, čeprav se Laibachovci dejansko že od samega začetka ukvarjajo tudi ali predvsem s pojmom umetnosti. Njihova lucidna raziskovanja v svetu popularne glasbe so jim tudi prinesla mednarodni sloves, vendar pa njihovi radikalno samoreflektirajoči koncertni nastopi daleč presegajo potrošniško in eskapistično naravo popularne glasbe in sodijo bolj v kontekst ‘politizirane umetnosti’. Kljub nespornemu vplivu na umetniško sceno, na nekatere vidne teoretike ter na širšo publiko, pa skupina Laibach na obstoječem nacionalnem in mednarodnem umetniškem prizorišču ne sodi v noben okvir. S svojimi performativnimi pojavitvami v različnih medijih in kontekstih (galerije, koncertne dvorane, filharmonije, na televiziji, internetu, videu in filmu, v tiskanih medijih, v intervjujih, v gledališču, tovarnah, planinskih postojankah ali v nakupovalnih središčih...) Laibach tako še vedno predstavlja edinstven izziv dominantnemu modelu pojmovanja in razumevanja umetnosti, kakršnega je formirala zahodna umetnostna kritika.

Razstava Ausstellung Laibach Kunst – Perspektive 1980 – 2011 je postavljena v dvanajstih prostorih, ki predstavljajo ključna obdobja delovanja skupine, od njenih začetkov v 80-ih letih 20. stoletja do danes. Razstavljena dela obsegajo večmedijske instalacije, klasične oljne slike, akvarele, mešane tehnike, fotografije, grafike in film oziroma video. Premierno bo predstavljena tudi nova instalacija z naslovom Perspektive umetnika, ustvarjena posebej za pričujočo razstavo.

Razstava vključuje dela iz zasebnih zbirk Neila Rectorja in Daniela Millerja, avtorska dela Janeta Štravsa in Saša Podgorška ter predmete iz Pokrajinskega muzeja Maribor in Inštituta za anatomijo Univerze v Ljubljani. Razstavljena dela so nastala v sodelovanju z Janezom Knezom, Paolo Korošec, Benjaminom Krežetom, Simonom in Urošem Arnškom.
Kustosi: Simona Vidmar in skupina Laibach, v sodelovanju s Claudio Richter

VLJUDNO VABLJENI!
Dela na razstavi:





Maribor Elektronska Destinacija 2011 v Kibli

Festival MED 25. in 26. 2. 2011


Letošnja izdaja festivala MED se ponovno vzpostavlja kot platforma omogočanja prečenja delitev med akustičnim in elektronskim glasbenim izrazjem na eni strani ter raziskujočim in igrivim aspektom muziciranja na drugi. In ker je festivalsko dogajanje razumljeno kot ena najboljših oblik za omogočanje neposredne dosegljivosti novih kulturnih vsebin in vzbujanja zanimanja zanje, je to tudi zelo pozitivno za samo stanje lokalnega miljeja. Delujemo namreč v smeri približevanja čim bolj alternativnih glasbenih pristopov, hkrati pa želimo na ta način delovati v smeri opaznejšega tukajšnjega etabliranja celotne sfere tovrstnega ustvarjanja.

25. 2. Petek
23:00 ... TOLOUSE LOW TRAX
00:00 ... GREIE GUT FRAKTION
01:00 ... AGO TELA + PETER MIHELIČ

26. 2. Sobota

23:00 ... LO-H-FI
00:00 ... TSAR POLOZ
01:00 ... DUSKO JANEVSKI



Festival zajema tudi dvodnevno intenzivno delavnico glasbene produkcije med tednom, katere poslanstvo je dajanje možnosti podmladku te regije za neposredno usvajanje veščin in informacij ter s tem tudi skrb za kvalitetni razvoj scene, ki ne more obstajati brez širše pripoznanih vodilnih figur. Tako deluje MED v smeri vzpostavljanja Maribora kot ene izmed potencialnih glasbeno zanimivih destinacij - ne le prek samega festivalskega dogajanja, temveč tudi z aktivnim poseganjem v razvoj kreativnega potenciala. To potezo razumemo kot dolgoročnejšo naložbo v lokalne talente … tudi v želji po prihodnjem sodelovanju festivala MED z njimi kot ustvarjalci.

KIT KIBLA
23. in 24.2. 16:30 do 18:30
HIP-HOP produkcijska in DJ delavnica, namenjena predvsem srednješolcem. Delavnico bo vodil EMKEJ, član skupine Tekochee Kru.

Vabljene in vabljeni!
Vstopnine ni!
Več informacij na: http://www.kibla.org/festivali/med/

Junoš Miklavc in skupina Pri zlatem stegnu


V petek, 18. 2. 2011 vas ob 20. uri vabimo v galerijo KiBela na odprtje slikarske in video razstave z naslovom Meditacija avtorjev Junoša Miklavca in skupine Pri zlatem stegnu, Katje Skušek, Nataše Skušek in Mladena Stropnika.


Budistično meniško življenje in meditacija je slikarju Junošu Miklavcu že sredi 80-tih obrnila umetniško pot raziskovanja - osnova je postal notranji očiščevalni proces, skozi katerega barve in kompozicije počasi oživijo v svojih nenavadnih vrednostih in kombinacijah. Svet zaživi v svojih odsevih, zabrisanosti podob, v večnem gibanju in zavedanju minljivosti. Jajčna tempera omogoča Miklavcu popolni kreativni proces skozi fizični napor. Telo je v vlogi prevodnika energij. Zaznava zunanjega sveta potuje kot čutenje skozi telo, ki ga prevaja v risbo in barve ter njene subtilne odtenke. Figura je z natančnim občutkom tisočkratne izkušnje - pa vendar nikoli zares ponovljene - postavljena v duhovni prostor barve. (Aleksandra Kostič)

Ljubljanska skupina Pri zlatem stegnu pa zagovarja tezo, da je meditacija vse, kar počnemo fokusirano. Umetniška trojica Katja Skušek, Nataša Skušek in Mladen Stropnik v svojem projektu Pri Zlatem stegnu gurmansko raziskuje dimenzije prehranjevanja ter zlasti obsesije, povezane s hrano. Ta tema je glavni motiv njihovega skupnega delovanja. "Kleinovske vonjave še niso prepojile njihovega prostora, toda žgečkljivost obsesivnega se iz leta v leto bolj bohoti v izjavah avtorjev, ki postrežejo obiskovalcu z vedno novimi zamislicami svobodno obsesivnega, ki tako legitimno in brez dlak na jeziku nastopa le v polju umetnosti." (Maja Škerbot)

Razstava bo na ogled do 2. 3. 2011.

Vabljene in vabljeni! Vstopnine ni.

http://www.kibla.org/

ponedeljek, 7. februar 2011

Vabilo na predstavitev zbornika

Zgodovinsko društvo Ormož
Občina Ormož
Pokrajinski muzej Ptuj Ormož
Vljudno vas vabimo
na predstavitev zbornika z naslovom
ZBORNIK REFERATOV OB DVESTOTI OBLETNICI
ROJSTVA STANKA VRAZA
v petek, 11. februarja 2011, ob 17. uri
v viteški dvorani gradu Ormož.
V zborniku so objavljeni referati lanskoletnega simpozija o Stanku Vrazu,
rojaku s Cerovca, ki se je zapisal v slovensko in hrvaško literarno zgodovino.
S predstavitvijo zbornika bomo obeležili tudi slovenski kulturni praznik.
Vljudno vabljeni!

sobota, 5. februar 2011

torek, 1. februar 2011

Odprtje razstave Črno-belo


Vabilo na
odprtje razstave
ČRNO-BELO,
kiparke Bojane Križanec,
ki bo v ponedeljek, 7. februarja 2011, ob 18. uri,
v Viteški dvorani dvorca Betnava.


Avtorica z razstavo nadaljuje raziskovanje pozitivnega in negativnega, ženskega-moškega, dobrega-slabega... Uporablja simbole, ki se pojavijo skozi stoletja; so dodelani, ampak večkrat na objektih upodobljeni tako, da so skriti ali skoraj neprepoznavni. Bolj natančen pogled razkrije njihovo bistvo oziroma pomen. Razen črne in bele barve, ki se ponavadi pojavlja na objektih, je tu še rdeča barva, barva krvi, strasti, ljubezni.

Razstava bo na ogled do 31. marca 2010,od ponedeljka do petka med 10. in 16. uro.